شهردار جدید سمنان: خدماتی ارزنده و کم نظیر به مردم سمنان ارائه خواهیم کرد/ اقتصاد گردشگری در سمنان باید فعال شود شهردار جدید سمنان گفت: ما با همکاری دستگاه های مختلف، خدماتی ارزنده و کم نظیر به مردم سمنان ارائه خواهیم کرد و کمک های دولتی نیز می تواند در این خدمات رسانی تأثیرگذار باشد.
۱۳۹۶ شنبه ۲۲ مهر - تعداد بازدید: 767 بار
شهردار جدید سمنان گفت: ما با همکاری دستگاه های مختلف، خدماتی ارزنده و کم نظیر به مردم سمنان ارائه خواهیم کرد و کمک های دولتی نیز می تواند در این خدمات رسانی تأثیرگذار باشد.
 
به گزارش پورتال خبري كاشان و به نقل از به نقل از مرآت، ساعتی قبل اعلام شد که شورای اسلامی شهر سمنان، دکتر سیدمحمد ناظم رضوی را به عنوان شهردار جدید سمنان برگزیده است. ناظم رضوی که پیشتر سکان شهرداری کاشان را در دست داشته، معاونت فنی و عمرانی منطقه 17 تهران، قائم مقامی شهرداری منطقه 10 تهران، معاونت فنی و عمرانی همین منطقه و جانشینی معاونت سازمان بازرسی شهرداری تهران را در کارنامه دارد. ما برای بررسی دیدگاه های اولیه شهردار جدید سمنان ساعتی قبل به گفتگو با وی پرداخته ایم. مشروح گفتگوی مرآت با دکتر سیدمحمد ناظم رضوی را در ادامه می خوانید.

 جناب ناظم رضوی! از دیدگاه شما چه مشابهت هایی میان ظرفیت های فعالیت در حوزه امور شهری در شهرهای کاشان و سمنان وجود دارد؟

سمنان و کاشان هردو شهرهایی کویری با مردمانی متعهد و مذهبی هستند. این دو شهر دارای بافت تاریخی و ریشه های فرهنگی و تاریخی ارزشمندی هستند. امامزادگانی که در این دو شهر وجود دارند علاوه بر ایجاد یک فضای معنوی از جمله ظرفیت های گردشگری مذهبی این دو شهر محسوب می شوند. علاوه بر این، در حوزه گردشگری ظرفیت های معظم دیگری نیز در این دو شهر وجود دارد.

خدماتی ارزمنده و کم نظیر را به مردم سمنان ارائه خواهیم کرد
این دو شهر شهدای زیادی را به نظام اسلامی تقدیم کرده اند و خانواده های شهدا از برکت های این دو شهر هستند. اگر دوستان ما در شورا با حضور این جانب در سمنان موافق باشند، با همکاری خود آنان، استانداری، دستگاه های مختلف امام جمعه محترم، خدماتی ارزنده، کم سابقه و کم نظیر را به مردم سمنان ارائه خواهیم کرد. بی تردید کمک های دولت می تواند در این خدمات رسانی تأثیرگذار باشد؛ بنابراین خواهش ما از دستگاه های دولتی این است که تعامل و همکاری خود را با مجموعه مدیریت شهری در سمنان تشدید کنند.

 یکی از مسائلی که به موفقیت شما در خدمات رسانی به مردم بسیار کمک خواهد کرد، تقویت انگیزه های کاری نیروهای شهرداری است. در این حوزه چه برنامه هایی را مدنظر دارید؟

خوشبختانه در سال گذشته و ابتدای سال جاری، سازمان شهرداری ها رویکردهای جدیدی را در ارتباط با استفاده از نظامات انگیزشی در قبال منابع انسانی شهرداری ها اتخاذ کرده است. پیدایش و پرورش استعدادها در میان نیروهای موجود شهرداری ها یکی از پیامدهای مثبت رویکردهای جدید خواهد بود. از طرفی شهرداری ها باید رفته رفته بخشی از وظایفی را که قانونگذار بر عهده آنها گذاشته است، برون سپاری کنند.

اصلاح رفتارهایی که باعث رنجش خاطر مردم می شود ضروری است
بدنه نیروی انسانی شهرداری ها نباید حجیم شود و بهره وری نیروی انسانی باید به حداکثر میزان ممکن برسد. بنابراین برگزاری دوره های ضمن خدمت، پیاده سازی سیستم های انگیزشی و ایجاد سازوکارهای تشویقی برای پرنسل از جمله اقداماتی است که ضرورتا باید به انجام برسد. از طرفی رفتارهایی که باعث رنجش خاطر مردم می شود باید اصلاح شود.

کوتاه سازی روندهای اداری شهرداری نیز از دیگر اهداف ما خواهد بود. این امکان وجود دارد که برخی از امور اداری مردم در شهرداری طی یک روز تا یک هفته به انجام برسد و روندها نباید طولانی باشد. صدور پروانه های ساختمانی از جمله این موارد هستند.

 دیدگاه کلی شما در ارتباط با تغییر بدنه مدیریتی شهرداری چیست؟
اگر بخواهیم به طور مصداقی درباره شهرداری سمنان صحبت کنیم، باید صبر کنید تا مطالعات و بررسی هایی در این خصوص به انجام برسد. من ظرف یک هفته آینده بررسی هایی در این خصوص خواهم داشت و نتیجه را به شما اعلام می کنم.

شما در شهری سمت شهرداری را بر عهده داشته اید که بافت تاریخی در آن از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است. در سمنان هم ابنیه تاریخی زیادی وجود دارد اما متأسفانه طی سال های گذشته، مدیریت شهری چنان که باید و شاید به بافت های تاریخی سمنان نپرداخته است. در این حوزه چه برنامه هایی خواهید داشت؟

در ارتباط با بازسازی بافت های فرسوده و مرمت بافت های تاریخی، تجربه های مطلوبی در کشور وجود دارد. ما نیز در شهر کاشان در این ارتباط تجربه های مطلوبی داشته ایم. شنیده ها و دیده های ما از ظرفیت های سمنان نشان می دهد که بی تردید می توان با اقداماتی گردشگران را به این شهر فراخواند. به واسطه استفاده از این ظرفیت ها، مدت زمان اقامت و اطراق گردشگران در شهر سمنان افزایش خواهد یافت.

اقتصاد گردشگری در سمنان فعال خواهد شد
بدین واسطه اقتصاد گردشگری در سمنان فعال خواهد شد. شهرداری سمنان می تواند در حوزه فرصت های گردشگری مذهبی، طبیعی و تاریخی در چاچوب وظایف خود به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کمک کند. در حوزه بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده، ایجاد انگیزه برای مالکین و ساکنین پلاک های مسکونی واقع شده در این بافت ها یک امر ناگزیر است.

طرح ریزی اقدامات نرم افزاری در کوتاه مدت برای بازسازی بافت های فرسوده
شهرداری ها باید با کمک وزارت راه و شهرسازی و شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی زمینه های نوسازی بافت های فرسوده را فراهم کنند؛ چه به صورت تک واحدی و چه به صورت انبوه سازی. بنابراین لازم است انگیزه های مالی برای انبوه سازان نیز در برنامه های مدیریت شهری مدنظر قرار بگیرد. استفاده از تجربه های مطلوب شهرهای مختلف در این حوزه، انجام مطالعات دقیق برگرفته از طرح های تفصیلی شهر و نگاه مثبت اداره کل راه و شهرسازی استان سمنان، می تواند اقدامات نرم افزاری مطلوبی را در کوتاه مدت و حرکتی پیوسته و پایدار را در بلندمدت تضمین کند.

در مجموع لازم است به ظرفیت های نوسازی بافت فرسوده توجه شود؛ ضمن آن که این نوسازی باید به صورت مدرن و البته بر اساس الگوهای تاریخی شهر سمنان صورت بگیرد.

 روز گذشته در گفتگویی که با آقای پیروز حناچی، مشاور وزیر راه و شهرسازی و دبیر سابق شورایعالی معماری و شهرسازی ایران داشتم، ایشان بر استفاده از ظرفیت باغات سمنان تأکید کردند. ایده «سمنان شهری در باغ» توسط افرادی همچون آقای مرباغی پرورده شده است. عکس های هوایی سمنان نشان می دهد که این شهر تا دهه 40 به معنای دقیق کلمه شهری در باغ بوده است. متأسفانه طی سال های گذشته چندان توجهی به ظرفیت باغات نشده است و به ویژه در یک دهه گذشته ما بخشی از باغات خود را به دلایل گوناگون از دست داده ایم. در این حوزه چه برنامه هایی خواهید داشت؟

لازم است در خصوص باغات سمنان مطالعات بیشتر و دقیق تری صورت بگیرد. در این سال ها ما با پدیده خشکسالی مواجه هستیم و از طرفی مالکین باغات به جهت برخی انگیزه ها توجهی چندانی به حفظ باغات خود نداشته اند، بنابراین ما به این نتیجه رسیده ایم که با نظارت های حداقلی و انتظار برای وضع قوانین کارساز، اتفاق مثبتی در راستای حفظ باغات نخواهد افتاد.

تقویت زمینه های گردشگری شهری با بهسازی معابر منتهی به باغات سمنان
ظرفیت باغات باید به واسطه استفاده از دانش روز، بهره برداری مطلوب از منابع آبی، ایجاد مزیت های برتر در حفظ باغات برای مالکین و ساماندهی معابر منتهی به باغات شهر مورد توجه قرار بگیرد. ما این امکان را خواهیم داشت که با بهسازی این معابر زمینه های گردشگری شهری را نیز فراهم کنیم. لازم است به مجوزهای مربوط به ساخت بناهای مسکونی در باغات هم توجه شود.

من امیدوارم در طرح تفصیلی شهر سمنان این موارد لحاظ شده باشد تا دست کم بتوانیم به مباحث نرم افزاری و قانونگذاری های اولیه در حوزه باغات ورود پیدا کنیم.

ساعتی قبل اعلام شد که شورای اسلامی شهر سمنان حضرتعالی را به عنوان شهردار جدید سمنان برگزیده است. برای شما و اعضای شورای شهر در دوره جدید مدیریت شهری آرزوی توفیق دارم.

سپاسگزارم. من هم برای شما و همکارانتان آرزوی موفقیت می کنم
ارسال به شبکه های اجتماعی:
تصاویر مرتبط
نظر شما درباره این مطلب:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت پورتال منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
سرخط خبرها
سید محمد ناظم رضوی سکان‌دار شهرداری سمنان شد
سید محمد ناظم رضوی سکان‌دار شهرداری سمنان شد
خدماتی ارزنده و کم نظیر به مردم سمنان ارائه خواهیم کرد/ اقتصاد گردشگری در سمنان باید فعال شود
خدماتی ارزنده و کم نظیر به مردم سمنان ارائه خواهیم کرد/ اقتصاد گردشگری در سمنان باید فعال شود
کاشان کارت در ردیف برترین پروژه های سومین جایزه جهانی شهر هوشمند نوآور 2017 قرار گرفت
کاشان کارت در ردیف برترین پروژه های سومین جایزه جهانی شهر هوشمند نوآور 2017 قرار گرفت
مجتمع تجاري اداري اميرکبير افتتاح شد
مجتمع تجاري اداري اميرکبير افتتاح شد
کلینیک تخصصی درمانی بقیه الله اعظم(عج) شهرداری کاشان افتتاح می شود
کلینیک تخصصی درمانی بقیه الله اعظم(عج) شهرداری کاشان افتتاح می شود
«کاشان» شهر خلاق در ترویج کتابخوانی/«علوی» دومین روستای برگزیده کشور
«کاشان» شهر خلاق در ترویج کتابخوانی/«علوی» دومین روستای برگزیده کشور
کاشان به عضویت سازمان شهرهای میراث جهانی (OWHC) پذیرفته شد
کاشان به عضویت سازمان شهرهای میراث جهانی (OWHC) پذیرفته شد
شهرک صنعتی خصوصی در کاشان احداث می شود
شهرک صنعتی خصوصی در کاشان احداث می شود
کاشان ظرفيت تبديل شدن به کانون توسعه کشور را دارد
کاشان ظرفيت تبديل شدن به کانون توسعه کشور را دارد
تازه ترین اخبار
سید محمد ناظم رضوی سکان‌دار شهرداری سمنان شد خدماتی ارزنده و کم نظیر به مردم سمنان ارائه خواهیم کرد/ اقتصاد گردشگری در سمنان باید فعال شود کاشان کارت در ردیف برترین پروژه های سومین جایزه جهانی شهر هوشمند نوآور 2017 قرار گرفت مجتمع تجاري اداري اميرکبير افتتاح شد کلینیک تخصصی درمانی بقیه الله اعظم(عج) شهرداری کاشان افتتاح می شود «کاشان» شهر خلاق در ترویج کتابخوانی/«علوی» دومین روستای برگزیده کشور کاشان به عضویت سازمان شهرهای میراث جهانی (OWHC) پذیرفته شد شهرک صنعتی خصوصی در کاشان احداث می شود
پربازدیدترین اخبار
کاشان کارت در ردیف برترین پروژه های سومین جایزه جهانی شهر هوشمند نوآور 2017 قرار گرفت «کاشان» شهر خلاق در ترویج کتابخوانی/«علوی» دومین روستای برگزیده کشور کلینیک تخصصی درمانی بقیه الله اعظم(عج) شهرداری کاشان افتتاح می شود کاشان ظرفيت تبديل شدن به کانون توسعه کشور را دارد شهرک صنعتی خصوصی در کاشان احداث می شود کاشان به عضویت سازمان شهرهای میراث جهانی (OWHC) پذیرفته شد مجتمع تجاري اداري اميرکبير افتتاح شد قهرمانی شیرمردان شهرداری کاشان در لیگ برتر هندبال به روایت تصویر شهردار کاشان برگزیده جایزه ملی جستار کیفیت شهری شد کسب رتبه برتر شهرداری کاشان درسومین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران 2016
Dr.Seyyed Mohammad Nazemrazavi. Copyright 2017
کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر سید محمد ناظم رضوی می باشد.